Menu

Anglická snídaně

 

Kdo chce v Anglii dobře jíst, musí třikrát denně snídat, prohlásil anglický dramatik W. S. Maugham. Moc dobře věděl, o čem mluví – pravá anglická snídaně je totiž malým zázrakem. Historicky sahá až do 13. století, kdy v domech anglické šlechty začala vznikat myšlenka povýšení anglické snídaně na národní jídlo. Počátkem roku 1950 už pak zhruba polovina britské populace začínala den s tak skvělou a vydatnou kombinací na talíři. Díky svému rozšíření se stala pestřejší, obohacena o tradiční pochoutky Skotů, Irů a Velšanů.  Dobrá anglická snídaně musí být připravena jenom z kvalitních surovin. Toho se držíme a zároveň si také troufáme tvrdit, že může být i zdravá (již víme, že tuky nejsou v jídelníčku zdravě žijícího člověka zlo). Zdravá a trošku netradiční bude tedy ta, kterou od nás budete moci ochutnat, přesto ale neztratí nic ze svého kouzla a chuti.

Co nesmí v anglické kuchyni chybět?

Důležitou součástí moderní anglické snídaně jsou fazole, které obsahuji bílkoviny, sacharidy, vlákninu a tuky. My používáme do našeho fazolového salátu fazole bílé, doplněné o domácí rajčatovou omáčku, cibulku, směs bylin a pečené žampiony. Těmi nešetříme, obsahují totiž velké množství vitamínů, které působí prospěšně na náš kardiovaskulární systém, a také selen, který pomáhá detoxikaci jater. K salátu servírujeme pečená cherry rajčátka, což je výživově velmi hodnotná pochoutka.

Anglická slanina je plným právem pojmem na celém světě. My ji pečeme hezky do křupava a kombinujeme ji s naší specialitou – pečenou zeleninou. A nebo s výtečným ztraceným vejcem. Vejce totiž nesmí v anglické snídani chybět. Navíc již dnes víme, že jsou zdravou a nutričně velmi bohatou potravinou, obsahují především lehce stravitelné cenné bílkoviny a velké množství vitamínů a minerálů.

Neochudíme vás ani o sladkou součást snídaně, kterou zastupuje jogurt s domácím pomerančovým džemem a granolou, ovesná kaše a smoothie z čertsvého ovoce.

Anglická snídaně se sklenicí čerstvého pomerančového freshe a šálku kávy je nejenom uspokojí chutě každého jedlíka, ale uklidní mysl a zajistí pocit naprosté vyrovnanosti. Ve většině britských hospod i domácností se navíc podává v průběhu celého dne. I my vám tento zážitek rádi nachystáme v kteroukoli denní dobu.

 

Co budeme při Anglické snídani servírovat?

  • Ztracené vejce na slaninovém lůžku
  • Fazolový salát s pečenými žampiony a cibulkou, pečená rajčata
  • Domácí žitný chléb a čerstvá zelenina
  • Grilovaná zelenina se slaninkou (česnekovo bylinkový dip, dip z pečených rajčat) 
  • Jogurt s domácím pomerančovým džemem, domácí granolou, citrusy a medem
  • Ovesná kaše s mandlovým mlékem, javorovým sirupem a ovocem
  • Smoothie - ovocné
  • Černý a bylinkový čaj
  • zelená káva
  • Domácí pomerančový fresh