Menu

Běhání v zimě, aneb až se jaro zeptá…

Zima, sníh a led mohou sloužit jako “neprůstřelná” výmluva proč radši neběhat a zůstat v teple domova. Pokud však máte v plánu zúčastnit se například právě pražského půlmaratonu, který se koná na začátku dubna a máte i jinou ambici než jeho pouhé “přežití”, pak je zimní trénink nezbytný. A navíc si takto v zimě daleko více užijete teplo domova a horkou sprchu po běhání než v parném létě :)

Rady týkající se běhu venku jsou poměrně dobře známé. Za mě osobně bych je shrnul takto:

  • Oblečení: snažím se oblékat spíše méně. Když je venku kolem nuly, tak si beru tričko a na něj jednu další vrstvu. Důležitá je čepice a šála na krk - tam totiž uniká až 40% tělesného tepla, případně rukavice.
  • Organizace: pokud vám to podmínky jen trochu dovolí, tak naplánujte trasu tak, abyste venku strávili co nejméně času bez pohybu, já se rozcvičím doma, abych tělo uvedl do provozní teploty a po tom, co vyjdu ze dveří hned běžím a trasu volím tak, abych s během končil u domovních dveří a ihned po doběhu mohl do tepla a do sucha.
  • Samotný běh:  Tempo je dobré nepřehánět, ale místo rychlosti zvolit třeba ze začátku trasu do mírného kopce, aby se tělo co nejrychleji zahřálo na provozní teplotu. Pokud jen trochu můžete, tak dýchejte nosem. Radši běhejte pomaleji, abyste to udýchali. Běhejte tak, abyste co nejméně dělali přestávky, kdy vychladnete. Místo intervalového tréninku, kdy střídáte běh a chůzi/vydýchávání se, zvolte radši mírnější, zato konstantní tempo - i když to třeba neodpovídá tréninkovému plánu.

A co pokud je zima přeci jen moc velká? Na mě tedy v posledních týdnech často byla - vím, že běhání by pro mě znamenalo riziko onemocnění, které na sebe vzít nechci. Je potřeba si najít alespoň nějaký náhradní pohybový program. Snažím se využít každou příležitost se aktivně hýbat vevnitř a co se týče pobytu venku, tak běh nahrazuji ostrou chůzí - snažím se vyhradit si čas a nejít hned na nejbližší zastávku, ale najít si rozumnou a co nejdelší pěší trasu. V tomto mi pomáhají chytré hodinky, které měří počet kroků a dokonce automaticky zvyšují denní cíle, pokud ty původní často překonáváte. Tedy taková postupná automatická adaptace a zvyšování cílů. Stačí tedy jednoduše si dát předsevzetí, že každý den dosáhnete svého denního cíle - já ho mám aktuálně na na cca 10 500 krocích za den. Zdaleka to není plnohodnotná náhrada běžeckého tréninku, ale je to lepší než nic.

A na závěr ještě krátká zmínka o stavu mé vlastní přípravy na plánovaný cíl. Dle rozpisu uvedeného zde, bych měl být ve fázi tréninku kopců a rozvoje rychlosti. Místo kopce jsem si našel pěkné schody a na těch už jsem několikrát trénoval. Bohužel tréninku rychlosti počasí nenahrává, ale snad se to brzy zlepší. Aktuálně mám z plánovaných 200km naběháno 45km - většina z toho však připadá na prosinec, kdy počasí bylo mírnější, navíc při lednovém běhání do kopců kilometry tolik nepřibývaly :) Na rozdíl od minulých let, se ale přes mrazivé překážky připravuji takto v  předstihu a při každém tréninku je to znát.

Více rad a doporučení najdete například zde - http://behame.cz/2842/beh-v-zime-nekolik-rad-a-doporuceni/.

Běhu zdar! :)Filip, IFG